[POLECANE DRAMY JAPOŃSKIE] Romans Szkolny




Witam w czwartej części polecanych dram japońskich z gatunku romansu. Jako, że pierwsze miłości zwykle przypadają na lata szkolne, dzisiaj zrobimy przegląd romansów właśnie z tej dziedziny. W rekomendowanych przeze mnie pozycjach znajdą się takie produkcje, które znacie oraz takie, o jakich z pewnością nie słyszeliście. 

UWAGA! 
KOLEJNOŚĆ POLECANYCH DRAM JEST PRZYPADKOWA!

Q10 (2010)
Obsada: Maeda Atsuko, Sato Takeru



Jeden z najpiękniejszych japońskich romansów, jaki kiedykolwiek miałam okazję oglądać. Po dziś dzień cytuję wspaniałe i mądre słowa głównego bohatera. Na pierwszy rzut oka produkcja wydaje się być typową dramą szkolną z elementami fantasy, ale w rzeczywistości jej wnętrze jest o wiele bardziej skomplikowane. O pięknej miłości, która nie ma granic dowiecie się dopiero pod koniec historii.

= OPIS =

Główny bohater, Fukai Heita jest zwykłym, czy może nie tak zwykłym licealistą, który od urodzenia miał kłopoty z sercem, przez co większość swojego dotychczasowego życia przeżył, włócząc się od szpitala do szpitala. Po udanej operacji nie marzył o niczym więcej, jak o spokojnym życiu. Heita jest miłym, zwykłym licealistą, który jednak przez swoją chorobę znacznie wydoroślał i mimo, iż po zabiegu żyje jak jego rówieśnicy, zupełnie nie obchodzą go imprezy, dziewczyny, alkohol a zwłaszcza miłość. Stoi jakby na uboczy i modli się, aby żyło mu się prosto i bez problemów. I tu ma chłopak problem. Przez kompletny przypadek w śmietniku znajduje dziewczynę. Pech chce, że nie jest to zwykła dziewczyna - jest ona robotem. Idealnym robotem, który wszystkim, dosłownie wszystkim z wyglądu przypomina człowieka. Miękkość i temperatura ciała - ucieleśnienie każdej żywej istoty. Heita, widząc, że ma do czynienia z robotem, czyli potencjalnym dla niego roznosicielem problemów, których nienawidzi, najchętniej zignorowałby swoje znalezisko, jednak z jakiś przyczyn nie może przejść obok tego obojętnie. Dziewczyna, czy raczej robot-dziewczyna nie ma imienia, lecz na tyle karku widnieje u niej napis "Q10". Tak oto rodzi się Kyuuto, która od tego czasu staje się członkiem społeczeństwa. Przed Heitą stoi nie lada wyzwanie. Jak spisze się w roli nauczyciela życia? Czy będzie w stanie pomóc zrozumieć Kyuuto otaczający ich świat i ludzkie uczucia? I najważniejsze pytanie - dlaczego akurat w tym momencie życia głównego bohatera pojawia się owy robot? Kryje się za tym, naprawdę piękna historia, której nigdy byście się nie spodziewali.

= DODATKOWE PLUSY =

+ dzięki dramie pierwszy raz usłyszałam pierwszą piosenkę Takahashi Yu 
i z miejsca, jak wiecie, stałam się jego ogromną i zagorzałą fanką
+ niesamowite i pouczające maksymy życiowe głównego bohatera + najlepsza rola Sato
+ Maeda Atsuko w roli robota to nie żarty, mówiąc kolokwialnie "szczęka mi opadła"
___________________________________________________

ASUKOU MARCH (2011)
Obsada: Takei Emi, Kaku Kento, Matsuzaka Torii


Skromna i nieporadna Japonka w szkole dla mechaników? Główna bohaterka skończyła gimnazjum, lecz nie dostała się do szkoły pierwszego wyboru, nie mając dokąd iść, trafia do liceum, w którym będzie uczyć się na mechanika. Myślicie, że w klasie składającej się z 99% chłopaków znajdzie swoją pierwszą miłość? Czy nowi koledzy zaakceptują ją jako "swoją"?

= OPIS =

Yoshino Nao dostaje się do Liceum Technicznego Asuka, znanego jako Asuko, po tym, jak nie dostała się do szkoły pierwszego wyboru - żeńskiego liceum swoich marzeń. W nowej szkole wśród 148 nowych uczniów są tylko trzy dziewczyny, a dodatkowo Nao jest jedyną kobietą w swojej klasie. Nastolatka nie potrafi dopasować się do reszty, czuje się "inna", ale w końcu znajduje przyjaźń, miłość i miejsce, do którego należy.

= DODATKOWE PLUSY =

+ dziewczyna zdominowana w typowo męskiej szkole czyli krew, pot i łzy
+ historia o przypadkowym znalezieniu swojego celu w życiu
+ dużo przystojniaków  w seksownych kombinezonach mechaników
___________________________________________________

SWITCH GIRL (2012/13) 
sezon I-II

Obsada: Kiriyama Renn, Nishiuchi Mariya


Zwariowana komedia pełna wyważonego absurdu w prawdziwie japońskim wydaniu. Ona, będąc w szkole, udaje nastolatkę idealną, w domu zaś jest leniwa, głośna i nieokrzesana. On, choć w rzeczywistości jest szalenie przystojnym chłopakiem, w szkole ukrywa się za okropnymi okularami, udając kujona. Oboje w tym samym czasie odkrywają przed sobą swoje prawdziwe "ja". 

= OPIS =

Główna bohaterka, Tamiya Nikka jest śliczną, choć już nie tak inteligentną, licealistką. Jej dość niski poziom IQ nie przeszkadza jednak w jej popularności, Nikka jest bowiem osobą, której po prostu nie da się nie lubić. Nietrudno się więc domyśleć, iż dziewczyna otoczona jest wieloma przyjaciółmi, jak i ma swoich oddanych wrogów. Jednakże żaden z jej znajomych nie ma pojęcia, iż jej życie opiera się na trybie "ON/OFF". Gdy główna bohaterka wraca do domu, zmienia się diametralnie! Z pięknej i dobrze wychowanej nastolatki przekształca się w nieokrzesaną, nieznośną i niezwykle głośną dziewczynę w różowym dresie i okularach. Pewnego dnia Nikka spotyka przystojnego licealistę, Kamiyamę Aratę, który właśnie przeniósł się do jej szkoły. Dziewczyna odkrywa, iż on także żyje w trybie "ON/OFF", lecz jest jej całkowitym przeciwieństwem. Jak potoczą się losy tej dwójki?

= DODATKOWE PLUSY =

+ ogromna, wręcz niemożliwa dawka dobrego humoru i świetnego romansu
+ absurdalne, lecz wcale nie irytujące zachowanie głównej bohaterki
___________________________________________________

HANA YORI DANGO (2005/08) 
sezon I-II + film

Obsada: Matsumoto Jun, Inoue Mao, Oguri Shun


Klasyka szkolnego romansu. Wydaje się, że wszyscy dramo-maniacy zaczynali właśnie od tej produkcji. Historia biednej dziewczyny, która postawiła się pewnej sławnej, wręcz boskiej grupie bogaczy rządzącej szkołą miała tak wiele odwzorowań, że aż trudno je zliczyć. Jednakże to japońska wersja F4 jest pierwowzorem adaptacji mangi o tym samym tytule.

= OPIS =

Historia Tsukushi Makino, biednej dziewczyny, która chodzi do liceum dla bogaczy, Eitoku Gakuen. W szkole rządzi F4, czyli grupa czterech chłopaków pochodzących z bardzo wpływowych rodzin: Domyoji Tsukasa, Hanazawa Rui, Nishikado Sojiro oraz Mimasaka Akira. Gdy któryś z uczniów podpadnie F4, otrzymuje czerwoną kartkę i staje się obiektem prześladowań. Makino marzy o dotrwaniu do dnia ukończenia szkoły bez zwracania na siebie uwagi. Pewnego dnia staje w obronie przyjaciółki, co kończy się otrzymaniem czerwonej kartki. Zaczyna być dręczona, jednak nie poddaje się i wypowiada wojnę F4. Swoją postawą zwraca na siebie uwagę spokojnego Hanazawy Rui'ego, w którym się zakochuje oraz zaczyna wzbudzam romantycznego uczucia w swoim najgorszym wrogu, Domyoji'm Tsukasie. 

= DODATKOWE PLUSY =

+ sezon drugi i film są pięknym dokończeniem tak wspaniałego romansu
+ ciekawi bohaterowie drugoplanowi i interesujące wątki poboczne
+ piękne ukazanie męskiej przyjaźni - mam słabość do takich tematów
+ F4 nie da się nie kochać!
___________________________________________________

HANAZAKARI NO KIMITACHI E (2008)
Obsada: Horikita Maki, Oguri Shun, Ikuta Toma, Mizushima Hiro


Kolejna klasyka japońskiego romansu w szkolnej scenerii. Historia o tym, do czego może posunąć się fanka, aby wesprzeć swojego idola i przekonać go do powrotu na pierwsze strony gazet. HanaKimi miała równie wiele odsłon, co Hana Yori Dango. W 2011 roku Japończycy postanowili "odświeżyć" dramę i tak powstało "Hanazakari no Kimitachi e: Ikemen Paradise" z młodszą obsadą aktorską: Maeda Atsuko, Nakamura Aoi, Miura Shohei, Kiriyama Renn i Saito Takumi. 

= OPIS =

Drama luźno oparta na mandze o tym samym tytule. Sano Izumi jest znanym młodym skoczkiem, który z nieznanych przyczyn zrezygnował ze skoków wzwyż. Z tego powodu z Ameryki przyjeżdża jego wierna fanka, Ashiya Mizuki, która pragnie przekonać go, aby skakał ponownie. Podstępnie przebiera się za chłopaka i zapisuje się do szkoły dla chłopców, tej samej, co Sano. Przypadek sprawia, że zostaje jego współlokatorką w dormitorium. Tymczasem między trzema akademikami szkoły toczy się zacięta wojna o punkty i pierwszeństwo. 

= DODATKOWE PUNKTY =

+ wielkie, długie i szerokie morze "flower boy'ów" 
+ w dramie z 2008 roku jest wyśmienita obsada aktorska, a w centrum tego wszystkiego 
drugoplanowa rola boskiego Mizushimy Hiro i epicka gra aktorska Ikuty Tomy
___________________________________________________

ITAZURA NA KISS 
(wersja nowsza z 2013 lub starsza z 1996)

Itazura na Kiss ~ Love in Tokyo ~ - wersja z 2013 roku
Obsada: Miki Honoka, Furukawa Yuki

Kolejna japońska klasyka gatunku wielokrotnie powtarzana przez niemalże wszystkie kraje azjatyckie. Niewątpliwą sławę historii przyniosła jednak jej tajwańska wersja, którą osobiście uważam za perełkę. 

= OPIS =


Itazura na Kiss - wersja z 1996 roku
Obsada: Sato Aiko, Kashiwabara Takashi

Głupiutka, ale o szczerym sercu dziewczyna, Kotoko, zakochuje się w najprzystojniejszym i najinteligentniejszym chłopaku w całej szkole - Irie Naoki'm. Jest on zimnym i gburowatym człowiekiem, więc kiedy Kotoko wyjawia mu swoje uczucia, ten jasno daje jej do zrozumienia kim, a właściwie czym ona dla niego jest. Los jednak płata obojgu z nich figla i dziewczyna ląduje w domu państwa Irie. Okazuje się, że ojciec chłopaka, który odrzucił uczucia Kotoko jest bliskim przyjacielem jej ojca. Dziewczyna od progu zostaje uznana przez rodzinę Irie i przy okazji wprowadza kompletne zamieszanie w uporządkowane dotychczas życie Naoki'ego. 
___________________________________________________

TAISETSUNA KOTO WA SUBETE KIMI GA OSHIETE KURETA (2011)
Obsada: Toda Erika, Miura Haruma, Takei Emi


On jest nauczycielem biologii w pewnym liceum. Uważa się go za osobę idealną - przystojną, uprzejmą, zabawną i serdeczną. Ona uczy w tej samej szkole języka angielskiego. Tych dwoje sprawia wrażenie pary idealnej, która wkrótce bierze ślub. Wszystko zaczyna się komplikować, kiedy on wplątuje się w skomplikowany związek ze swoją uczennicą. 

= OPIS =

Uemura Natsumi jest nauczycielką angielskiego zaręczoną z nauczycielem biologii z tej samej szkoły, Kashiwagi'm Shuji'm. Tych dwoje zna się od dawna - ukończyli ten sam uniwersytet, a za sześć miesięcy planują ślub. Są kochani zarówno przez współpracowników, jak i uczniów, którzy bezgranicznie im ufają. Niespodziewanie Shuji wplątuje się w związek ze swoją uczennicą. Niespodziewanie traci wszystko, na czym mu zależy. Sprawiając ból jednocześnie narzeczonej i uczennicy sam nie wie, co zrobić - kocha swoją narzeczoną i chciałby z nią zostać, z drugiej strony, kiedy odkrywa problemy swojej uczennicy, postanawia jej pomóc. 

= DODATKOWE PLUSY =

+ piękna historia dojrzałej miłości usytuowana w szkolnych murach
+ interesująco ukazany związek nauczyciela i uczennicy
+ akurat w tej dramie Takei Emi w ogóle mnie nie irytowała,
wręcz przeciwnie - polubiłam postać, którą stworzyła.
___________________________________________________

PROPOSAL DAISAKUSEN (2007)
Obsada: Nagasawa Masami, Fujiki Naohito, Eikura Nana, Yamashita Tomohisa


Drama oparta na oryginalnym scenariuszu okazała się strzałem w dziesiątkę i zdobyła wiele uznanych nagród. Doczekała się również głośnej koreańskiej wersji. To historia przyjaciół z dzieciństwa, którzy choć kochali się ze wzajemnością nigdy nie zostali parą. Teraz, kiedy po wielu latach główny bohater przychodzi na ślub swej pierwszej miłości, żałuje faktu, iż nie wyznał jej swojego uczucia w czasach szkolnych. Niespodziewanie dostaje szansę cofnięcia czasu i naprawienia tego błędu. 

= OPIS =

Iwase Ken i Yoshida Rei to przyjaciele z dzieciństwa. Ken zawsze kochał Rei, lecz nigdy nie był w stanie wyznać jej swoich uczuć. W momencie kiedy Rei bierze ślub z innym mężczyzną, Ken zdaje sobie sprawę, iż jest za późno by cokolwiek zmienić. Nagle pojawia się pewna tajemnicza osoba, dzięki której Ken cofa się w przeszłość, aby wszystko zmienić. 

= DODATKOWE PLUSY =

+ naprawdę pięknie ukazane szkolne lata głównych bohaterów i ich wieloletnia przyjaźń
+ spokojna i pełna ciepła historia miłości i przyjaźni
___________________________________________________

MEI-CHAN NO SHITSUJI (2009)
Obsada: Mizushima Hiro, Eikura Nana, Sato Takeru


Historia oparta na popularnej mandze pod tym samym tytułem. Wyobraźcie sobie, że gdzieś w Japonii jest szkoła dla bogatych dziewcząt, w której każda uczennica posiada własnego stosownie wykwalifikowanego kamerdynera. Do takiej szkoły właśnie zaczyna uczęszczać pewna biedna sierota.

= OPIS =

Mei, będąc młodą dziewczyną została uratowana przez kogoś, kto sam siebie nazywał "kamerdynerem". Ten sam mężczyzna pojawił się w jej życiu nieoczekiwanie tuż po śmierci jej rodziców. Życie dziewczyny wywraca się do góry nogami, kiedy okazuje się, że jest spadkobierczynią ogromnej fortuny. Zostaje przeniesiona do Żeńskiej Akademii im. Świętej Łucji, gdzie każda z uczennic ma własnego służącego. Shibata Rihito jest uznanym kamerdynerem i zostaje przydzielony do opieki nad Mei. Na domiar tego, przyjaciel z dzieciństwa Mei, Kento, by być bliżej dziewczyny postanawia wstąpić do szkoły dla kamerdynerów. Co stanie się, gdy panią i sługę połączy uczucie?

= DODATKOWE PLUSY =

+ Mizushima Hiro w głównej roli ! Choć jest świetnym aktorem, wielokrotnie odrzucał postacie pierwszoplanowe. Jak powszechnie wiadomo 4 lata temu oficjalnie rzucił aktorstwo na rzecz pisarstwa. Jego pierwsza debiutancka powieść napisana pod pseudonimem wygrała konkurs literacki i okazała się wielkim sukcesem (sprzedała się w nakładzie ponad miliona sztuk). 
W 2014 roku powraca na wielkie ekrany w ekranizacji Kuroshitsuji.
+ Sato Takeru - moja okropna słabość, bez dwóch zdań.

___________________________________________________
W KOLEJNYM POŚCIE - ROMANSE TEMATYCZNE M.IN Z ZAKRESU SPORTU, MUZYKI I LOTNICTWA

Komentarze

  1. Z każdym kolejnym postem na tym blogu imponujesz mi swoja wielką znajomością azjatyckiej kinematografii. Ile obejrzałaś wszystkich dram? albo może masz dramalist? Musiałaś zobaczyć ich naprawdę dużo, skoro potrafisz podać romans z zakresu lotnictwa :) Bardzo przydatne są te listy tematyczne, aktualnie oglądam Anego i, choć poczuciem humoru nie dorasta do pięt Hotaru no hikari, to każdy seans jest bardzo przyjemny. W dodatku całkiem nieźle pokazuje też japońskie społeczeństwo (a może mi się tak wydaje). Z tej listy widziałam Hana-Kimi i do tej pory na twarzy pojawia mi się uśmiech gdy słyszę o tym tytule, wersja z 2008 roku jest zdecydowanie najlepsza. Hana Yori Dango zaczęłam, ale jakoś nie udało mi się jej skończyć, czy w późniejszych odcinkach pojawiają się jakieś zwroty akcji?

    Jeśli mogę zapytać, to w jaki sposób uczyłaś się hiragany i katakany? Po prostu wydrukowałaś z internetu wszystkie znaki i ćwiczyłaś czy miałaś jakiś podręcznik? Pytam, ponieważ właśnie idzie do mnie pocztą prezent - Hiragana na wesoło wydawnictwa Waneko. Znasz? Podobno w bardzo przystępny sposób wyjaśniają podstawową gramatykę i znaki. Z tej samej beczki: kojarzysz profesor Jolantę Tubielewicz? Czytałaś coś jej autorstwa?

    Gdybyś chciała widzieć coś więcej o anime, zapraszam na mój profil na myanimelist: http://myanimelist.net/profile/telajel w ulubionych jest kilka ciekawych pozycji, może cię zainteresują. Podejrzewam, że widziałaś już filmy Studia Ghibli? Który jest twoim ulubionym? Jeśli jakimś cudem nie widziałaś to gorąco polecam, u nich nie ma ani jednego nietrafionego filmu :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W HYD oczywiście jest wiele zwrotów akcji - inaczej, w jaki sposób mogliby z sukcesem stworzyć dwa sezony i odcinek specjalny? Oglądaj dalej, a sama się dowiesz. W Anego najciekawsza jest sama główna bohaterka i jej teksty na początku każdego odcinka. Bardzo trafne w większości przypadków. Nie mam mydramalist. Sama nie wiem dlaczego, nie chce mi się zapisywać wszystkich obejrzanych dram czy filmów azjatyckich, byłoby ich od groma! Są dramy, których nie pamiętam i widocznie są one mało ważne. O tych, które w pewien sposób cenie, piszę na blogu - by zachwalać lub wręcz przeciwnie - przestrzegać przed nimi.

      Podczas mojej nauki hiragany i katakany nie korzystałam z żadnych podręczników. Ich po prostu trzeba się nauczyć. Przydatna jest umiejętność wzrokowca ^^ O mojej nauce japońskiego, co używałam itd napisałam tutaj -> http://skosnookikocur.blogspot.com/2013/10/zainspirowana-japonski-oczami-sakury.html

      Wyd. Waneko znam bardzo dobrze, choć nigdy nie kupowałam. Brak pieniędzy. Trzeba sobie jakoś radzić. Moim zdaniem, aby uczyć się znaków powinnaś znaleźć swój własny sposób. Sposób jaki opisałam w poście "Japoński oczami Sakury Otorii" był tym, który u mnie miał najlepsze rezultaty. Nigdy nie próbowałam uczyć się znaków z książką. Aby poznać znaki, nie musisz znać gramatyki. Ewentualnie same podstawy, czyli jaki wstawić znak kiedy chcesz podwoić pierwszą albo drugą literę w sylabie, np. z "shi" na "sshi" itd. Uczenie się ze sztywnych lub nie-sztywnych podręczników to nie dla mnie. Wolę alternatywne sposoby ;] Tubielewicz niestety nie kojarzę i nie czytałam ;]

      Dramy i filmy azjatyckie kocham i na pewno mam na swoim koncie ponad 100 pozycji z każdej dziedziny. Na twój profil na myanimelist z pewnością zajrzę, ostatnio szukam ciekawego anime ;]

      Usuń
  2. Mam jeszcze jedna prośbę. gdzie oglądałaś dramę "ASUKOU MARCH"?
    Nie mogę jej nigdzie znaleść...

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

[POLECANE FILMY JAPOŃSKIE] Romans